Spływy kajakowe

Spływy kajakowe na Roztoczu

Na Roztoczu można miło spędzić czas, uczestnicząc w spływach kajakowych organizowanych na rzekach: Wieprz, Tanew i Łada. Gwarantuje to pozytywne wrażenia, które pozostają na długo w naszej pamięci. Już w pierwszej chwili, gdy kajak zaczyna bujać się na lewo i prawo podczas odbijania z przybrzeżnej przystani, możemy poczuć zew nadchodzącej przygody. Na początku mylą nam się jeszcze zasady manewrowania kajakiem, ale już po kilku minutach słyszymy miarowy ruch chlupoczących wioseł. Płyniemy meandrującą rzeką wśród pagórków porośniętych przepięknym lasem i podziwiamy okoliczną przyrodę, słuchając szumu wody oraz śpiewu ptaków. W spokojnym nurcie rzeki dostrzegamy małą ławice pstrąga lub spokojnie przechadzającego się raka. W każdej chwili możemy zatrzymać się na jednym z oznakowanych postojów i odpocząć na łonie Roztoczańskich łąk i lasów podziwiając piękno otaczającej nas natury. Może się zdarzyć, że będziemy musieli nasz kajak przenieść przez kilkanaście metrów na przepuście wodnym, ale to stanie się tylko małym wyzwaniem i miejscem licznych przygód oraz zawarcia nowych znajomości. Kończąc nasz spływ już myślimy o wybraniu jeszcze bardziej ekscytującej trasy.

 Trasy spływów kajakowych

 Wieprz

 Hutki – Guciów
Łączny czas spływu około 6-7 godzin.

Obrocz – Zalew Rudka w Zwierzyńcu – Zwierzyniec – Bagno – Turzyniec – Żurawnica-Brody – Szczebrzeszyn
Łączny czas spływu około 6-8 godzin. Bardzo ciekawa trasa, idealna na jednodniową przygodę.

Tanew

 Narol – Rebizanty - Borowe Młyny – Osuchy - Króle Stare – Harasiuki – Ulanów
Czas spływu pomiędzy wyszczególnionymi przystankami 5-7 godzin, najlepiej planować spływ kilkudniowy.

Łada

 Sól – Harasiuki
Trasa częściowo obejmuje spływ Tanwią, łączny czas 6-8 godzin.

Kilka zasad bezpieczeństwa i rad przed wyprawą na spływ kjakowy 

  • Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków zaburzających świadomość pozostań na brzegu, bo wsiadanie do kajaka w takim stanie jest bezwzględnie zabronione.
  • Przed spływem zadbaj o odpowiednie ubranie wierzchnie i buty.
  • Zapakuj plecak w worek foliowy (najczęściej turyści wykorzystują do tego celu, gruby o dużym litrażu worek na śmieci). Dodatkowo zabezpiecz portfel, dokumenty, telefon, pieniądze, aparat fotograficzny na wypadek zamoczenia.
  • Zabierz preparat na komary i kleszcze, krem do opalania z filtrem UV.
  • Zabierz odpowiednią ilość kanapek lub czegoś do jedzenia oraz wodę do picia.
  • Wysłuchaj uważnie instruktarzu osoby z obsługi spływu kajakowego (to jest kilka chwil, a później wiesz jak się zachować w określonej sytuacji), zawsze stosuj się ich do rad.
  • Dowiedz się jak najwięcej o trasie. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące spiętrzeń wody, progów wodnych, tam wodnych. W takich miejscach woda tworzy zawirowania, które stanowią duże niebezpieczeństwo.
  • W trakcie spływu obserwuj oznaczenia miejsc niebezpiecznych i stosuj się do wytycznych przekazanych przed spływem lub opisanych przy tych miejscach
  • Zatrzymuj się w miejscach wyznaczonych. Spraw, aby Twoje zachowanie pozostawiło miłe wrażenia na innych i otaczającej przyrodzie (dotyczy głownie pozostawiania śmieci w wyznaczonych miejscach).
  • Każdy uczestnik spływu odpowiada za swoje bezpieczeństwo.

 

Firmy i osoby organizujące spływy kajakowe na Roztoczu i Równinie Biłgorajskiej.

PHU "RELAKS" - Mariusz Szymański
www.splywykajakowe.roztocze.net.pl
tel. 609 471 538, 505 057 988
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZWIERZYNIEC

PHU "PAGAJ" - Beata i Jan Czochra
www.kajaki-roztocze.pl
tel. 501 057 933, 666 912 766
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZWIERZYNIEC

Spływy Kajakowe i Wypożyczalnie Kajaków - Kazimierz Fila
www.hutki-fila.pl
tel: 664 477 294
HUTKI

PHU Explorer - Waldemar Puźniak
www.kajakiroztocze.pl
tel. 694 108 172
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SIEDLISKA koło Józefowa

"FAN" – Aktywny Wypoczynek
www.splywy.webpark.pl
tel. 0504 464 964, 0510 076 200
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KACZURKI