Ścieżka przyrodnicza Belfont

Zapomniana ścieżka przyrodnicza “Kaczórki – Uroczysko Belfont – Bondyrz – Kaczórki”.

W okolicy Krasnobrodu jest bardzo wiele ciekawych miejsc zwiedzanych przez liczne grono turystów, które warto poznać. Zaliczyć do nich można również zapomnianą ścieżkę dydaktyczną “Kaczórki – Uroczysko Belfont – Bondyrz – Kaczórki” oznaczoną znakami czarnymi. Głównym zadaniem ścieżki jest przedstawienie bogatych walorów przyrodniczych oraz zainteresowanie turysty historią tego miejsca.

W tym miejscu muszę mocno zaznaczyć, iż ścieżka jest w bardzo złym stanie technicznym. Oznaczenie ścieżki miejscami jest bardzo słabe a przechodzenie przez mostki stwarza bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Wejście na swoją odpowiedzialność.

Aby rozpocząć zwiedzanie należy przybyć do miejscowości Kaczórki, pod miejscową szkołę. Znajduje się tutaj mapa poglądowa z którą warto się zapoznać przed wyruszeniem .

Ścieżka obejmuje 10 przystanków:
I. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczórkach
II. Pogranicze lasu i łąk
III. Tama bobrów
IV. Zapadlisko
V. Źródełko
VI. Stara karczma, przydrożna figurka
VII. Pałys
VIII. Pomnik poległych pracowników fabryki, Muzeum Armii Krajowej
IX. Na skraju lasku
X. Widły Jacynki i Wieprza

Na uwagę zasługuje otoczenie przystanku zapadlisko i źródełko. Miejscowa legenda mówi, że teren zapadliska był miejscem gdzie kiedyś stał okazały kościół, który zapadł się tak głęboko, że nikt nie może go dosięgnąć. Nieco dalej znajdziemy źródełka wybijające ze zbocza. To tutaj według innej legendy, potajemnie spotykali się Marysieńka i Jan III Sobieski. Niedaleko znajduje się również krzyż upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku. Las otaczający te miejsca określany jest nazwą Belfont pochodzącą z języka francuskiego belle - piękna, fontann - źródło, fontanna.